A Coface-ról

Aktuális állásajánlatok

Local Process- and Project manager

CONTACT:

To apply for this position, please send your resume in English to the e-mail address below:

job.hu@coface.com

In this position, you report directly to the Regional Director for BPM and PMO.

Job profile:

Business Process Management:

  • Analyse main business processes, model new concepts and solutions (from AS-IS to TO-BE)
  • Define project plan in alignment with process owners from operations
  • Execute according to plan, arrange and monitor testing and user acceptance
  • Lead operational efficiency initiatives
  • Cooperate with regional and group headquarters

Project Management:

  • Project management lead for local projects incl. support of local implementation of group solutions
  • Creation of intention sheets and scoping document incl. business plan for local project ideas
  • Project management tasks including planning, alignment (functions and BT), documentation, meeting organization, follow up reports and monitoring
  • Workshop organization
  • Presentations and minutes
  • Monitor project portfolio

Your profile:

  • Master in business administration, focus on project management desirable
  • Min. 3 years working experience in a similar job
  • Certificate in Lean Six Sigma and/or project management preferred
  • Excellent knowledge of Microsoft Office, Microsoft Visio und Microsoft Project
  • Fluent in business English
  • High self-motivation and autonomous working style
  • Change and solution-oriented personality

Place of work:

Budapest, district 13

How to apply:

Céginformáció elemző

KONTAKT:

Amennyiben a lehetőség felkeltette érdeklődését, küldje el magyar és angol nyelvű fényképes önéletrajzát az alábbi e-mail címre:

Feladat:

  • Beérkezett megrendelések előkészítése, adatok kikeresése, majd rögzítése a céginformációs riportokban
  • Adatbázisokból nem megszerezhető adatok begyűjtése, illetve adategyeztetések, adatellenőrzések végzése
  • Pénzügyi adatok/ mérleg adatok gyűjtése WEB-es adatbázisokból
  • Cégek elemzése, minősítése
  • Adatbázis minőség fejlesztési feladatok
  • Egyéb adminisztrációs feladatok ellátása

Elvárások:

  • Minimum középfokú iskolai végzettség
  • Felhasználói szintű számítógépes ismeretek
  • Pénzügyi ismeretek, cégjogi alapismeretek
  • Budapesti vagy Budapest környéki lakóhely
  • Pontos, precíz munkavégzés, monotonitástűrés

Amit kínálunk:

  • Felelősségteljes munkakör, önálló feladatok
  • Alkalmazotti munkaviszony
  • Karrierlehetőség egy nemzetközi cégcsoportnál
  • Versenyképes jövedelem, kiegészítő juttatások
  • Home office lehetőség

Munkavégzés helye:

Budapest XIII.

Kérjük, amennyiben a fenti lehetőség felkeltette érdeklődését, küldje el magyar és angol nyelvű fényképes önéletrajzát az alábbi e-mail címre:

Tetejére